تعمیرات لوازم خانگی ، صنعتی و آزمایشگاهی

علت خرابی برد یخچال

نیاز به تعمیر دارید؟

شرکت ثامن سرویس آریا نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی ، صنعتی و آزمایشگاهی مفتخر است که با بیش از نیم قرن تجربه در سه دپارتمان تعمیرات لوازم خانگی ، تعمیرات لوازم صنعتی و تعمیرات لوازم آزمایشگاهی در شهر تهران فعالیت داشته و آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد.

تعمیرات لوازم خانگی ، صنعتی و آزمایشگاهی
همین حالا تماس بگیرید

91003101

علت خرابی برد یخچال

فهرست مطالب

تعمیر و عیب یابی برد یخچال و ساید بای ساید

 

 

تعمیر و عیب یابی برد الکترونیکی لوازم خانگی

برد یخچال ساید بای ساید  از قطعات الکترونیکی حساسی تشکیل شده است که اغلب در بالای یخچال و در برخی مدل ها در پشت یخچال و یا پایین یخچال تعبیه شده اند خرابی های برد یخچال ساید بای ساید  به چند دلیل اتفاق می افتند

 

در گذشته کلیه قطعات یخچال فریزر ها تشکیل شده بود از سیستم سرمایشی ( کمپرسور – کندانسور – اواپراتور – لوله مویی و فیلتر درایر) لامپ و یک ترموستات که وظیفه کنترل دما را برعهده داشت در این مدلها زمانیکه یخچال کار نمیکرد به راحتی ترموستات را تعویض میکردیم و مشکل را برطرف میکردیم.

با پیوند خوردن علم الکترونیک به این دستگاهها امروزه کلیه یخچال فریزر ها و ساید بای ساید ها مجهز به بردهای الکترونیکی پیشرفته ای شده اند که آن را از حالت سنتی خارج کرده و شکل پیشرفته امروزی رسانده است.

عیب یابی برد یخچال ، فریزر و ساید بای ساید

در اینجا قصد داریم که نحوه عمل کرد یک برد را برای شما تشریح کنیم تا با ساختار آن آشنا شوید

بردهای الکترونیکی در حقیقت مغز متفکر یک یخچال فریزر میباشند به این صورت که تمامی مراحل و دکمه ها به صورت اتوماتیک انجام گرفته و با فشار هر دکم آی سی فرمان به بخش مربوطه دستورات را ارسال میکند

 

چه زمانی و توسط چه قطعه ای یخچال فریزر و یا ساید بای ساید اتومات میکند؟

 

سنسور دمای محیطی قطعه ای است که به جای ترموستات های قدیمی جایگزین شده است و به این شکل عمل میکند . هر کارخانه با هر برندی برای خود از یک نوع سنسور خاص با اهم مشخص استفاده کرده است که این اهم سنسور در دماهای مختلف اندازه گیری شده و کاملا مشخص است که در دمای محیط چه مقدار مقاومت و در دمای منفی چه مقدار مقاومت دارد که این میزان از مقاومت ها به صورت پروگرام در برنامه آی سی قرار گرفته است .

کارخانه مشخص کرده زمانیکه یخچال به دمای 3 درجه بالای صفر میرسد اهم آن مثلا 30 کیلو اهم باشد که این میزان از اهم به برد مخابره شده و آی سی برد فرمان خاموش شدن کمپرسور( موتور یخچال) را میدهد.

 

چرا یخچال – فریزر و ساید بای ساید به صورت یکسره کار میکند و اتومات نمیکند ؟

 

در این بخش چندین مورد باید مورد بررسی قرار گیرد

1-         ایراد مکانیکی شامل ( کمپرسور – گاز و…)

2-         ایراد الکترونیکی شامل ( برد – سنسورها – فن و …)

چنانچه در این مورد یخچال به دمای کافی نرسد (مثلا ما یخچال را برروی 3 درجه بالای صفر ست کرده ایم ) کمپرسور خاموش نمیشود که ممکن است ایراد سرمایشی داشته باشد یعنی دمای داخل کابین به 3 درجه نرسد و یا ممکن است برعکس این باشد یعنی دمای داخل کابین یخچال خیلی سرد تر از 3 درجه باشد و حتی در مواردی موجب یخ زدگی مواد غذایی داخل یخچال شود که باید علت آن را جویا شد.

علت خرابی برد یخچال ، فریزر و ساید بای ساید

چهار دلیل عمده وجود دارد که در ذیل اشاره میکنم :

1-         نوسانات برق

2-         آبخوردگی

3-         عمر مفید قطعه

4-         اتصالی توسط قطعات معیوب

 

علت خرابی برد با نوسانات برق

 

نوسان برق یکی از علل خرابی مدار الکترونیکی یخچال ساید بای ساید  است و با ایجاد نوسان و بالا و پایین شدن ولتاژ به قطعات برد آسیب  میزند راه حلی که برای آن میشود اندیشید این است که یخچال را به یک نوسان گیر یا استابیلایزر مجهز کرد این دستگاه از تغییر ولتاژ و نوسانات جلوگیری کرده و یک برق بدون نوسان را به صورت دائمی تامین میکند در زمان هایی که یخچال مجهز به این دستگاه نباشد باید هنگامی که نوسانات برق اتفاق می افتد آن را از برق بکشید تا نوسان بر طرف شود.

 

نوسان یک سم است برای دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی که با افزایش و یا کاهش ولتاژ صدمات زیادی به یک سیستم و یا قطعه وارد میکند.یکی از رایج ترین موارد در خرابی بردهای الکترونیکی نوسانات برق است که در این مورد تنها راه جلوگیری از آسیب های وارد شده به سیستم استفاده از استبیلایزر میباشد.

استفاده از استبیلایزر یا محافظ استاندارد احتمال آسیب را به حداقل و در برخی موارد به صفر میرساند همچنین سعی کنید از لوازم برقی پرمصرف مانند مایکروفر – لباسشویی – ظرفشویی و ساید بای ساید از یک پریز مشترک برق نگیرید بلکه آن را بین دیگر پریزها تقسیم کنید.

 

علت خرابی برد و آبخوردگی

 

معمولا خانم ها بعد از مدتی استفاده از لوازم خانگی آنها را میشورند که آسیب های جدی به سیستم میزند برای جلوگیری از این مشکل از یک دستمال مرطوب و خشک برای جاهای حساس استفاده کنید و از شستن آن بپرهیزید.

در برخی از موارد این دستگاهها در جاهای مرطوب و شرجی قرار میگیرند که باعث خرابی برد از طریق آب و یا رطوبت محیط میشود

 

علت خرابی برد پس از پایان طول عمر قطعه

 

کارخانه های تولید قطعه هنگام تولید یک قطعه بارها و بارها آنها را در آزمایشگاه های خود مورد بررسی قرارمیدهند و بسته به نیاز مصرف کننده طول عمر قطعه را مشخص میکنند که در لوازم خانگی معمولا این عمر مفید در حدود 8 سال میباشد

علت خرابی برد در اثر اتصالی قطعات خراب

 

در این قسمت چنانچه قطعه ای از مدار دچار خرابی یا اتصالی شود و به موقع برای تعمیر آن اقدام نگردد برد نیز آسیب می بیند اکثر خرابی های برد در این مورد مربوط به خرابی کمپرسور یا موتور یخچال ، خرابی المنت و یا هیتر و خرابی فن می باشد که با تعمیر و یا تعویض به موقع آن از آسیب رسیدن به برد جلوگیری میشود.

 

چنانچه در کارکرد دستگاه خود ایرادی دیدید اسرار بر استفاده آن با همان ایران را نداشته باشید چون باعث آسیب زدن به قسمت های دیگر هم میشود

به عنوان مثال : اگر در زمان کارکردن فن یخچال صدای زیادی تولید میشود سریعا آن را برطرف کنید . ما موارد بسیار زیادی داشتیم که خرابی فن و آمپر کشیدن بالای آن باعث خرابی برد و حتی ذوب شدن برد شده است ، به حدی که برد غیر قابل تعمیر بوده است.

 

عملیات برفک زدایی در یخچال فریزر و ساید بای ساید

 

عملیات برفک زدایی در یخچال را دیفراست میگویند که این عملیات به طور منظم در یخچال توسط بردهای الکترونیکی انجام میشود.

درصورتیکه یخچال شما نوفراست ( بدون برفک) میباشد ولی برفک میزند ممکن است یکی از قطعات دیفراست شامل (سنسور دیفراست – ترموفیوز – هیتر( المنت) و یا برد شما ایراد داشته باشد.

لطفا توجه فرمایید چنانچه علم این کار را ندارید از دستکاری سیستم خودداری کنید و آن را به متخصصین این امر بسپارید.

در صورتیکه دستگاه شما دچار مشکل شد حتما با کارشناسان ما تماس بگیرید تا نسبت به رفع عیب آن و تعمیر در محل شما را یاری کنند

خدمات ما

تعمیرات تخصصی لوازم خانگی ، صنعتی و آزمایشگاهی

تعمیرات لوازم خانگی شمال تهران
شریعتی - ظفر
نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی جنوب تهران
بسته شده
نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی شرق تهران
پیروزی - نیروهوایی
نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی غرب تهران
صادقیه

Appliance repair

دستگاههای تولید شده و تعمیر شده
از سال 1346 تا کنون

تعمیر چمبر تست شرایط محیطی

1950

دستگاه

تعمیرات لوازم آزمایشگاهی

Laboratory equipment repairs

نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی

15230

دستگاه

تعمیرات لوازم خانگی

Home appliance repairs

نمایندگی تعمیرات لوازم صنعتی

27096

دستگاه

تعمیرات لوازم صنعتی

Industrial Equipment Repairs

ثامن سرویس

180300

ساخت یخچال فریزرهای خانگی ،صنعتی و آزمایشگاهی

Manufacture of domestic, industrial and laboratory refrigerators

تعمیرات شبانه روزی...
فقط و فقط یخچال فریزر
09374128234